• 2021-08-17

6 sposobów dla rodziców, jak wspierać dzieci podczas epidemii koronawirusa

Epidemia koronawirusa wywołuje w nas uczucia takie jak lęk, stres i niepewność. Zwłaszcza dzieci silnie je odczuwają. Chociaż każde dziecko inaczej radzi sobie z takimi emocjami, to w obliczu zamkniętej szkoły, odwołanych wydarzeń i izolacji od przyjaciół, muszą czuć wsparcie i miłość najbliższych. Teraz bardziej niż kiedykolwiek. Oto 6 wskazówek, jak wspierać dzieci w tym trudnym czasie.

1. Bądź spokojny

Rodzice powinni spokojnie rozmawiać ze swoimi dziećmi o koronawirusie. Ważne, aby powiedzieć dzieciom, o istniejącej możliwości, że ktoś z Was w pewnym momencie będzie mieć objawy, które często są bardzo podobne do przeziębienia lub grypy. Rodzice powinni zachęcać dzieci, aby informowały ich, jeśli nie czują się dobrze lub gdy boją się wirusa. Tylko dzięki temu rodzice będą mogli jak najszybciej im pomóc. Zapewnij swoje dziecko, że choroba wywołana koronawirusem przebiega na ogół łagodnie, szczególnie u dzieci i młodzieży. Należy również pamiętać, że wiele objawów COVID-19 można leczyć. Warto przypomnieć dzieciom, że są rzeczy, które możemy zrobić, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim najbliższym: często myć ręce, nie dotykać twarzy, zostać w domu a poza nim nosić maseczkę.

2. Trzymaj się rutyny

Dzieci potrzebują rutyny, warto więc stworzyć harmonogram, który obejmuje zarówno czas na zabawę, możliwość kontaktu telefonicznego z przyjaciółmi, „czas wolny od technologii” i czas na prace domowe.

3. Pozwól dziecku odczuwać emocje

Wraz z zamkniętymi placówkami edukacyjnymi, odwołano szkolne przedstawienia, koncerty, mecze i zajęcia, w których dzieci uczestniczyły na co dzień. Stan ten wywołuje w dzieciach różne emocje, np. smutek, złość. Wspieraj i okaż zrozumienie dla ich uczuć z powodu strat, które opłakują.

4. Sprawdź, jakie informacje o koronawirusie docierają do Twoich dzieci.

W mediach krąży wiele nieprawdziwych informacji na temat koronawirusa. Dowiedz się, co Twoje dziecko już wie i wspólnie rozprawcie się z ewentualnymi mitami.

5. Stwórz okazje do wspólnego spędzania czasu

W przeżywaniu trudnych emocji bardzo ważna jest równowaga między rozmową o naszych odczuciach, a znajdowaniem rozrywki, która pozwoli rozproszyć myśli. Znajdź czas na zabawę z dzieckiem, na wspólne przygotowywanie posiłków itp.

6. Kontroluj swoje zachowanie

To oczywiste, że dorośli są także zaniepokojeni sytuacją związaną z koronawirusem. Jednak ważne jest, abyśmy zapewnili dzieciom poczucie bezpieczeństwa, a dzielenie się z nimi swoimi lękami nie służy temu.