• 2021-08-17

Drodzy Rodzice, zbliżają się kolejne, wolne od nauki szkolnej dni. Na wypadek, gdyby pogoda nie dopisała i gdyby zabrakło Państwu pomysłów, kiedy znów usłyszycie :„Mamo, Tato, ja się nudzę!”, przesyłamy kilka propozycji zorganizowania dzieciom wolnego czasu.

KILKA POMYSŁÓW NA ZABAWĘ Z DZIECKIEM W DOMU, CZYLI #COROBIĆZDZIECKIEMWDOMU?

1. Idziemy do teatru

Teraz nie pójdziemy, ale...możemy pobawić się w domowy teatr. Przygotujcie rekwizyty i “scenę”. Możecie odegrać sceny znanej lub wymyślonej przez Was bajki, lub zagrajcie...samych siebie, ale z zamianą ról! Brzmi ciekawie? Dzieci wcielają się w rolę rodziców, natomiast rodzice w rolę dzieci. Nie tylko zabawa i śmiech gwarantowany, ale dodatkowo możecie zobaczyć siebie oczami dziecka.

2. Domowa Baza

Pamiętacie budowanie “bazy” z poduszek, kołder, prześcieradeł i krzeseł? Zabawę przy konstruowaniu tej niezwykle trudnej architektonicznie budowli ?:) To rewelacyjny pomysł na wieczorną zabawę. Zgaście światło i włączcie lampki w domowym namiocie. Indiański klimat gwarantowany!

3. Czółko

To świetna zabawa dla całej rodziny. Wystarczy zrobić kilkanaście kartek np. z postaciami z bajek. Usiąść w kółku, wylosować kartkę i “przykleić” na czółko. Każdy uczestnik zabawy zadaje pytanie, a odpowiedzią może być tylko “TAK” lub “NIE”. Jeżeli zgadnie i usłyszy “TAK” może zadać kolejne pytanie, jeżeli usłyszy “NIE”, kolejka przechodzi na kolejną osobę. Gramy do momentu, aż każdy zgadnie co ma wypisane na czółku. Osoba, która zgadnie pierwsza - wygrywa :).

4. Kalambury

Mamy wrażenie, że trochę zapomnieliśmy o...kalamburach, a przecież to genialna zabawa dla całej rodziny! Wystarczy wypisać na kartkach hasła (mogą to być bajki, filmy, książki). Każdy uczestnik losuje po jednej kartce i pokazuje (lub rysuje). Oczywiście nie można nic mówić.

5. Piraci z Karaibów

To jedna z ulubionych zabaw dla dzieci. Rodzice rysują mapę mieszkania i oznaczają w nim miejsce, gdzie znajduje się skarb, który wcześniej schowali. Skarbem może być drobny upominek, ulubione słodycze, lub po prostu przedmiot z domu, który dzieci muszą znaleźć. Odrobina tajemnicy i mnóstwo magii - podarujmy to naszym pociechom. Uwaga: to również niezła frajda dla rodziców :).

6. A może klasyk?

Czyli puzzle. Idealna opcja, gdy chcecie “odsapnąć” na dłuższy moment.

7. Kino w domu?

Codzienne przesiadywanie przed TV zamieńcie na wyjście do kina bez wychodzenia z domu. Brzmi intrygująco? Wystarczy poukładać poduchy i koce na podłodze, przygotować popcorn, napoje, zgasić światło. Wcześniej dzieci mogą przygotować bilety do kina. Jedna osoba będzie odpowiedzialna za sprawdzenie biletów. “Na gapę” nikt nie wejdzie:) Uwaga: Repertuar ograniczony!